1865. április 9-én ért véget az amerikai polgárháború. A fegyveres konfliktus 1861 áprilisában kezdődött, amit megelőzött az Unió északi és déli részének fokozatos eltávolodása egymástól.
A liberális eszméket és a rabszolgák felszabadítását szorgalmazó Ábrahám Lincoln elnökké választása után 11 rabszolgatartó déli állam kilépett a szövetségből. 1861 áprilisában a déli konföderációs csapatok megtámadtak egy határvonalon húzódó erődöt. Ekkor vette kezdetét az a háború, amely a legtöbb áldozatot követelte az Egyesült Államok történetében. A négy évig dúló harcokban több mint 600.000 ember eset el harcban illetve járvány okozta betegségekben.
A háború kirobbanásának több oka volt, mint minden háborúban itt is fontos tényezők voltak a politikai és gazdasági okok. Mindezek mellett a rabszolgatartás kérdése olyan élesen vágta el egymástól a két országrészt, hogy a békés együttélés lehetetlenné vált.
Az északi államok inkább a szabadság és egyenlőség filozófiáját hirdették, egyre inkább liberalizálódtak. A déli államok olyan rendszert kívántak fenntartani, amely a rabszolgatartásra épült.
Az emberi jogok tiszteletben tartásán, az egyenlőség elvén túl a rabszolgatartás a gazdasági és politikai fejlődés útjában is állt. Az unióhoz csatlakozni kívánó további észak amerikai államoknál felmerült az, hogy melyik társadalmi, illetve melyik szociális mintát kövessék, az északit avagy a délit. Minden egyes csatlakozás tovább mélyítette a szakadékot.
Gazdasági tekintetben az egyesült államok ebben az időben a világgazdaságban mezőgazdasági termékeivel vett részt. Az északi államok a kis földterületű, mindenki számára elérhető farmergazdaságot tekinteték működőképesnek, míg a déli gyapottermelő államok a nagybirtokos rabszolgatartó földművelést kívánták fenntartani. Így az 1860-as évekre mintegy 4 millióra növekedett az ültetvényes rabszolgák száma.
Bárhogyan is vizsgáljuk a dolgot a rabszolgatartás ellehetetlenítette az egyesült államok további működését és egyenes út volt a kettészakadáshoz, a háborúhoz.
A harcokban eleinte a fegyverekkel jól ellátott déli államok voltak eredményesebbek ez azonban nem tartott sokáig. A termelékeny iparral és a nagyobb hátországgal rendelkező északiak hamarosan felülkerekedtek és a háborút győzelemre vitték. A polgárháború befejezésével a két országrész ismét egyesült, és a rabszolgatartás intézményét felszámolták.
„A szabadságot ki kel érdemelni, mielőtt még bárminemű szabadság lehetséges lenne.” - mondta egyszer L. Ron Hubbard amerikai humanitárius.
És valóban a rabszolgaság eltörlésével az egyesült államok kiérdemelte azt, hogy a szabad országok sorába emelkedjen és egy olyan ország jött létre amely igyekezett kiállni az egyetemes emberi jogok betartása mellet. Egy olyan ország amely több tízezer reménytelen európainak kínálta fel az új haza, a szabadság, és a boldog élet reményét.
Címkék: L. Ron Hubbard szabadság háború amerika
Megjelenés ideje: 2012-04-09 18:47:32
Beküldte: Atanáz