Az idős hölgyet a lakóhelyéül szolgáló idősek otthona igyekezett gondnokság alá helyeztetni. Ehhez szakvéleményt kértek az intézet pszichiáterétől, aki valós vizsgálat nélkül „állapította meg”, hogy a hölgyet „pszichiátriai okokból” gondnokság alá kell venni. A néni egy emberjogi szervezethez fordult, amelynek vizsgálódásai nyomán kiderült, hogy a pszichiáter fiktív szolgáltatásokat számolt el.
A 83 éves P. L.-né 2006-ban költözött a Pest megyei idősek otthonába, hogy hátralévő életét ne kelljen egyedül leélnie. Az otthon személyzetével azonban nem jött ki jól, s ez számos konfliktus forrásává vált.
A legegyszerűbb „megoldásnak” az idős hölgy gondnokság alá helyezése ígérkezett, ami után bármikor könnyűszerrel, tetszőleges időre elhelyezhető a pszichiátrián, akár akarja a néni, akár nem. Az intézet pszichiátere tényleges vizsgálat nélkül olyan „szakvéleményt” állított ki, amely alapján az intézet elindította a hölgy kizáró gondnokság alá helyezését – ez az a kategória, amelyben az érintett a saját élete egyetlen területén sem hozhat önálló döntést.
Az idős nő kétségbeesésében egy olyan civil szervezethez fordult segítségül, amely kifejezetten pszichiátriai visszaélések feltárásával foglalkozik. Miután a szervezet szakértője beszerezte a dokumentumokat és áttekintette az esetet, panasszal fordultak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz.
Az OEP vizsgálata megállapította, hogy a pszichiáter valóban fiktív szolgáltatásokat jelentett le a biztosító felé, illetve hogy a gondnokság alá helyezés olyan pszichiátriai vélemény alapján történt, amelyhez valódi betegvizsgálat nem történt – a pszichiáter nem is látta a hölgyet a szakvélemény elkészültekor. A megállapított jogszabálysértések miatt, ahogyan az OEP hivatalos levelében szerepel, „a fiktív tevékenységekre kifizetett finanszírozási összeg 150 százalékban visszavonásra került”.
A civilek szerint az eset nem egyedi. Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány közel 20 éves magyarországi működése során számos olyan esettel találkozott már, amikor idős emberek „kezelésének” legegyszerűbb módja az volt, hogy bedugták őket egy pszichiátriai osztályra. Ha addig nem is, ott a tudattompító gyógyszerezés miatt hamar leromlik az idősek állapota, így az otthonban lévő foglalt hely gyorsan felszabadul. – Az idős emberek tényleg lehetnek problémásak, lehetnek rigolyáik és nehezen tolerálható dolgaik, de egy idősotthon személyzetének szakértelme pont abban kellene, hogy megnyilvánuljon, hogyan oldják meg ezeket a konfliktusokat bölcsen, hozzáértéssel, és nem pedig abban, hogyan gyógyszerezzék „nyugodttá” ezeket a kiszolgáltatott embereket, vagy hogyan rakják be őket a pszichiátriára, hogy megszabaduljanak a problémától – mondta Dobos János, az alapítvány elnöke.
Az alapítvány ingyenes jogsegélyszolgálatot tart fenn azok számára, akiknek jogait megsértették a pszichiátrián.
----------------------------------------------------------------------------
További információ: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány 06 (1) 342-6355 06 (70) 330-5384 info@cchr.hu
Címkék: Emberi Jogok pszichiátria visszaélés jogsegélyszolgálat gondnokság alá helyezés
Megjelenés ideje: 2012-09-03 12:20:43
Beküldte: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért