A napokban újabb tragédia híre rázta meg a magyar közvéleményt: egy 29 éves anyuka a jeges vízbe dobta hároméves kisfiát, aki bele is fulladt a vízbe. A média több helyen is beszámolt róla, hogy az anyát évek óta pszichiáter kezelte. A pszichiátriai gyógyszerek potenciálisan erőszakot kiváltó hatásairól viszont egyre komolyabb vita folyik világszerte.
Kifejezetten hosszú azoknak az eseteknek a listája, amelyeknek közös nevezője, hogy az érintettek pszichiátriai kezelés után követnek el értelmetlenül erőszakos bűncselekményeket, ami legalábbis felveti a kezelő pszichiáterek felelősségének, illetve a pszichiátriai kezelések eredményességének kérdését.
Az elmúlt évtizedben világszerte sorozatban láttak napvilágot olyan figyelmeztetések gyógyszerészeti és egészségügyi szakhatóságok részéről, amelyek egyes pszichiátriai szerek rémisztő mellékhatásaira hívják fel a figyelmet – többek között arra, hogy a mellékhatások között szerepelhet az öngyilkosság vagy az erőszakos viselkedés is. Az amerikai gyógyszerügyi hatóság, az FDA azt is szükségesnek látta, hogy egyes antidepresszánsok dobozán vastag fekete keretben figyelmeztessenek az öngyilkosságot okozó mellékhatásra – antidepresszánsoknál, amelyeket éppen „depressziósoknak” írnak fel leggyakrabban. Ezen szerek jó része Magyarországon is széles körben forgalomban van.
Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért nevű nemzetközi emberjogi szervezet egy dokumentumfilmet is készített erről a témáról, amely számos szakemberrel készített interjún keresztül mutatja be, mi köze lehet az értelmetlenül erőszakos, sokszor brutális cselekményeknek a pszichiátriákon széles körben használt, tudatmódosító gyógyszerekhez.
A mintegy tízperces film megtekinthető a szervezet nemzetközi honlapján: http://hu.cchr.org/videos/psychiatrys-prescription-for-violence.html
A Magyarországon történt, pszichiátriai kezelést követő erőszakos
cselekményekről pedig itt olvashat egy (korántsem teljes) lista: http://www.emberijogok.hu/visszaeles_lista.html
Vajon hány hasonló tragédiának kell még történnie ahhoz, hogy a nyilvánosság és a döntéshozók végre felfigyeljenek: a pszichiátriai kezelésnek és a szereknek szoros köze lehet a brutális tettekhez?
Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány felhívja a nyilvánosság figyelmét: az ilyen esetekben mindenképpen meg kellene vizsgálni a kezelő pszichiáterek felelősségét is.
-------------------------------
További információ:
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány
Tel.: 06 (1) 342-6355
Mobil: 06 (70) 330-5384
E-mail: info@cchr.hu
Címkék: Emberi Jogok pszichiátria erőszakos viselkedés jeges víz fulladt
Megjelenés ideje: 2012-12-18 09:39:15
Beküldte: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért