MIT OKOZHATNAK AZ ELVONÁSI TÜNETEK?
A napokban kapott nyilvánosságot az a rémisztő eset, amelyben egy korábban a pszichiátrián kezelt, 31 éves budapesti férfi agyonverte édesanyját. A lakók többször panaszkodtak a fiú agresszív viselkedésére, főleg akkor, amikor nem szedte a gyógyszereket. Kevesen tudják, hogy a függőséget okozó pszichiátriai szerek elvonása is milyen komolyan irracionális viselkedést válthat ki.
Kifejezetten hosszú azoknak az eseteknek a listája, amelyeknek közös nevezője, hogy az érintettek pszichiátriai kezelés után követnek el értelmetlenül erőszakos bűncselekményeket, ami legalábbis felveti a kezelő pszichiáterek felelősségének, illetve a pszichiátriai kezelések eredményességének kérdését – még abban az esetben is, amikor az illető akkor válik erőszakossá, amikor nem szedi a felírt szereket.
Már 1975-ben megjelentek tanulmányok, amelyek olyan, tudatmódosító szereket szedő betegeket írtak le, akik „heves késztetést éreztek, hogy megtámadjanak bárkit, aki a közelükben van”. Egy tanulmány, amely megvizsgált 950 olyan erőszakos tettet, amelyet antidepresszánsokat szedő emberek követtek el, 362 gyilkosságot, 13 iskolai lövöldözést, 5 robbantásos fenyegetést vagy robbantást, 24 gyújtogatást, 21 rablást, a repülőgépének lezuhanását okozó 3 pilótát, valamint több mint 350 öngyilkosságot és öngyilkossági kísérletet talált.
Nem csak az antidepresszánsok szedése okozhat rendkívüli erőszakosságot. Az antidepresszánsok elvonása is okozhat erőszakos viselkedést. A kutatások azt mutatják, hogy csupán néhány nap alatt a személy akár a tudtán kívül súlyos elvonási állapotba kerülhet, és még csak nem is tudja, hogy miért érzi magát olyan erőszakosnak vagy öngyilkos hajlamúnak.
A pszichiáterek rendszerint azt mondják erre, hogy ez „a mentális betegség visszatérése”. Pedig ez könnyen lehet a korábban szedett szer elvonási tünetének következménye.
Az első lépés a kevesebb erőszakosság és önkárosítás felé az, ha felismerjük, hogy milyen szerepet játszanak a pszichiátriai szerek az ilyen esetekben. A következő lépés, hogy más, kevesebb mellékhatással járó alternatívákat keresünk.
Ezekről az alternatív lehetőségekről tájékoztatást kaphatunk az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány honlapján, A pszichiátriai kezelések alternatívái címmel. Ez a következő linken elérhető: http://www.emberijogok.hu/letoltes/a-pszichiatriai-kezelesek-alternativai.pdf
-------------------------------
További információ:
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány
Tel.: 06 (1) 342-6355
Mobil: 06 (70) 330-5384
E-mail: info@cchr.hu
Címkék: Emberi Jogok pszichiátria Állampolgári Bizottság agyonverte alternativa
Megjelenés ideje: 2013-02-27 12:34:53
Beküldte: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért