Az idős hölgyet a lakóhelyéül szolgáló idősek otthona igyekezett gondnokság alá helyeztetni. Ehhez szakvéleményt kértek az intézet pszichiáterétől, aki paranoiát „állapított meg” az idős hölgynél – anélkül, hogy látta volna. Az intézet ez alapján elindíttatta a gondnokság alá helyezést. A néni egy emberjogi szervezethez fordult, amelynek segítségével megmenekült az egyébként futószalag-szerűen történő, teljes kiszolgáltatottságot jelentő gondnokság alá helyezéstől.
Manapság a szociális otthonok és az idősek otthonainak valósága gyakran messze esik attól a szépített képtől, amely a kommunikáló, társasági életet élő, érdeklődő idős hozzátartozók életét mutatja idilli környezetben. Napjaink intézménybe zárt idősei gyakran engedelmesnek, csöndesnek, mintegy sivárnak tűnnek, egyfajta élettelenséget láthatunk rajtuk, esetleg kifejezéstelen tekintettel, befelé fordulva, visszahúzódva néznek maguk elé. A gondoskodás és a tisztelet helyett idős állampolgáraink túl gyakran szenvednek a méltánytalan pszichiátriai kezelésektől, amelyek tönkreteszik szellemi képességeiket vagy egyszerűen tragikus és korai halálukat eredményezik.
A 83 éves P. L.-né, 2006-ban költözött a Pest megyei idősek otthonába. Mivel az otthon személyzetével nem jött ki jól, s ez számos konfliktus forrásává vált, a legegyszerűbb „megoldásnak” az idős hölgy gondnokság alá helyezése ígérkezett. Ez után bármikor könnyűszerrel, tetszőleges időre elhelyezhető a pszichiátrián, akár akarja a néni, akár nem. Az intézet pszichiátere tényleges vizsgálat nélkül olyan „szakvéleményt” állított ki, amely alapján az intézet elindította a hölgy kizáró gondnokság alá helyezését – ez az a kategória, amelyben az érintett a saját élete egyetlen területén sem hozhat önálló döntést.
„A pszichiátria válasza az öregedéssel járó alapvető problémákra egyszerűen az, hogy felcímkézi ezeket »depresszióként«... és amikor a személy panaszkodik vagy tiltakozik a sértés ellen, a tiltakozást is elmebetegségként címkézik fel, gyakran »dementiaként«” – mondta Dr. Roberto Cestari olasz orvos, aki számos, pszichiátriai intézetekben történő jogsértés feltárásában segédkezett már.
Az idős nő kétségbeesésében egy olyan civil szervezethez fordult segítségül, amely kifejezetten pszichiátriai visszaélések feltárásával foglalkozik. A szervezet szakértője kivizsgálást indíttatott az ügyben, ennek eredményeképpen a fiktív szolgáltatást lejelentő pszichiátert megbüntették. Az idős hölgy végül a bírósági csatározásból is győztesen került ki: a közelmúltban a bíróság jogerősen elutasította a gondnokság alá helyezést. A hölgy így megmenekült attól, ami egyébként számos idős ember sorsát veszélyezteti Magyarországon.
„Az idős emberek tényleg lehetnek problémásak, lehetnek rigolyáik és nehezen tolerálható dolgaik, de egy idősotthon személyzetének szakértelme pont abban kellene, hogy megnyilvánuljon, hogyan oldják meg ezeket a konfliktusokat bölcsen, hozzáértéssel, és nem pedig abban, hogyan gyógyszerezzék »nyugodttá« ezeket a kiszolgáltatott embereket, vagy hogyan rakják be őket a pszichiátriára, hogy megszabaduljanak a problémától” – mondta Dobos János, az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány elnöke.
----------------------------------------------------------------------------
További információ:
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány
06 (1) 342-6355
06 (70) 330-5384
info@cchr.hu
Címkék: Emberi Jogok Állampolgári Bizottság pszichiáter gondnokság megbüntették
Megjelenés ideje: 2013-04-16 11:21:53
Beküldte: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért