Az utóbbi hetekben – amerikai forrásokra hivatkozva – újra napvilágot láttak hírek azzal kapcsolatban, hogy nő a hiperaktív gyermekek száma; a Fox News szerint Amerikában minden ötödik fiúgyermek hiperaktív, és a számuk évről évre növekszik. A probléma ezzel ugyanaz, mint öt vagy tíz évvel ezelőtt: a diagnózis szubjektív, a kezelésként adott pszichiátriai szerek pedig függőséget és veszélyes mellékhatásokat okozhatnak. Ráadásul nem oldják meg a gyermek problémáját.
Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány kutatást végzett a témával kapcsolatban, melynek során számos olyan adatra bukkant, amelyek a tapasztalatok szerint általában nem jutnak el az érintett szülőkhöz, akik megoldást szeretnének találni gyermekük hiperaktivitására.
Az egyik legfontosabb információ, hogy nem létezik olyan tudományos vizsgálat, kutatási eredmény, amely igazolná a hiperaktivitás, figyelemzavar „agyi betegség", kémiai egyensúlyzavar voltát. Viszont a „kémiai egyensúlyzavar” elméletének tényként való terjesztése az, ami igényt támaszt az erős, tudatbefolyásoló pszichiátriai szerek használatára. Ezek a szerek valójában kémiailag közelebb állnak az utcai kábítószerekhez, mint a normál orvosi gyógyszerekhez. Ennek megfelelően sokuknál hozzászokást, függőséget alakíthat ki, emellett számos igen negatív mellékhatást okozhatnak (amelyekről a gyógyszerkönyvek be is számolnak).
Szendi Gábor klinikai szakpszichológus a diagnózisról így ír: „...a hiperaktivitás tüneteinek listába szedése során a megfogalmazások úgy kezdődnek, hogy »gyakran«. Pl. „»gyakran nem figyel«. Vagy »gyakran izeg-mozog«. »Rengeteget beszél.« »Gyakran feledékeny.« … Ha ezen szubjektíve megállapított tünetek közül hat fennáll, akkor megállapíthatjuk az agyműködés zavarát, ha csak öt áll fent, már a gyermek »normális«. A tünetlista alapján valójában szinte bármely egészséges, érdeklődő gyermek megkaphatja az ADHD diagnózisát.”
Óriási a különbség a tünetek leírása és az okok megtalálása, illetve kezelése között. A pszichiátria a hiperaktivitás problémájára mindössze annak „betegségként” való leírását és a tüneteket elnyomó, tudatmódosító, droghatású anyagok használatát fejlesztette ki legfőbb „megoldásként”. A valódi megoldást az jelenti, ha megtaláljuk, mi váltja ki a hiperaktivitás tüneteit, amit számos dolog okozhat. Orvosi tanulmányok szólnak arról, hogy pl. bizonyos allergiák, cukorérzékenység, mesterséges élelmiszer-adalékok okozhatnak hiperaktivitást, ilyen esetekben alapos belgyógyászati vagy allergológiai kivizsgálás, étrendváltoztatás segíthet.
PhD. Stephen J. Shoenthaler professzor, a Kaliforniai Állami Egyetem kriminológusa tanulmányt folytatott 12, fiatalkorúakkal foglalkozó javítóintézetben és 803 általános iskolában, ahol a gyermekek étrendjében növelték a gyümölcsök, zöldségek és olajos magvak mennyiségét, miközben csökkentették a zsírt és a cukrozott élelmiszerek adagolását. A fiatalkorúak számára fenntartott intézetekben 47%-kal csökkent az „antiszociális viselkedés", 8706 fogva tartott körében. Az iskolákban 1,1 millió gyermek tanulmányi teljesítménye 16%-kal nőtt, és a tanulási képességzavarok 40%-kal csökkentek.
Alapítványunk a hiperaktivitás témájáról megjelentetett egy INGYENES tájékoztató kiadványt, amelyet az alábbi elérhetőségeken lehet kérni: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány: 1461 Budapest, Pf. 182.,
az 1/342-6355-ös telefonszámon vagy az info@cchr.hu e-mail címen.
Címkék: Emberi Jogok Állampolgári Bizottság adhd pszichiáter Hiperaktív
Megjelenés ideje: 2013-05-22 10:55:51
Beküldte: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért