Egy édesanya a Facebookon keresztül hozta nyilvánosságra, hogy lányát, a 34 éves Andreát egy szociális otthonban megerőszakolták.
Andrea méhen belüli oxigénhiány miatt lett súlyos értelmi fogyatékos. Édesanyja a többi gyermeke és unokái mellett nem tudott vele eleget foglalkozni, ezért jobbnak látta, ha egy szociális intézethez fordul segítségért, és rájuk bízza lányát.
Az első otthonban, ahová a lányát elhelyezte, az anya szerint a körülmények nem voltak megfelelőek. Több ápolt is legyógyszerezve, műanyag bilinccsel a kezén és lábán közlekedett, így végezték szükségüket is - erről az édesanya képeket is készített.
Az anya ezután másik intézetbe vitte lányát annak reményében, hogy nagyobb biztonságban tudhatja gyermekét. Tapasztalatai azonban itt sem voltak sokkal jobbak, hiszen itt is szedálták a gondozottakat.
A nemi erőszak gyanújára akkor derült fény, amikor az édesanyát felhívta az intézmény igazgatója. Erre a beszélgetésre mindketten másképp emlékeznek. Az édesanya úgy emlékszik, az igazgató azt mondta, hogy lányát megerőszakolta az egyik alkalmazott, azzal kiegészítve, hogy az aktust a lány is akarta, így nem történt bűncselekmény. Az igazgató úgy emlékszik, ő csak azt mondta, hogy fennáll a gyanú.
Jelen esetben, mivel a lány gyógyszerezés alatt álló súlyos értelmi fogyatékos, a törvények szerint lényegtelen, beleegyezett-e az aktusba vagy sem. Ha az intézet dolgozója tényleg nemi aktust folytatott vele, úgy a hatályos törvények szerint bűncselekményt követett el.
Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány szerint - amelynek feladata kivizsgálni és feltárni az elmeegészségügy területén történő emberi jogi visszaéléseket - az eset nem egyedi: legutóbb a kiskunhalasi pszichiátriai otthon egyik ápolóját ítélték első fokon fegyházbüntetésre nemi erőszakért. Az alapítvány ezzel az üggyel is foglalkozik és megad minden segítséget az anyának, hogy kiderüljön az igazság.
-----------------------------------------------
További információ:
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány
Tel.: 06 (1) 342-6355
Mobil: 06 (70) 330-5384
E-mail: info@cchr.hu
Címkék: Emberi Jogok Állampolgári Bizottság Gyógyszerezés Nemi erőszak szociális intézet
Megjelenés ideje: 2013-06-19 10:25:26
Beküldte: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért