Angliában egy kormányzati bizottság javaslata alapján rejtett kamerákkal látnák el a pszichiátriai és idősgondozó intézeteket, hogy elejét vehessék a gondozottakkal szembeni visszaéléseknek. Az ötlet ellentmondásos, hiszen a potenciális előny mellett a szabadságjogok is sérülhetnek. Az ilyen kiszolgáltatott emberekkel szembeni visszaélések egy emberjogi szervezet tapasztalatai szerint Magyarországon sem ismeretlenek.
Egy brit kormányzati bizottság nyújtott be javaslatot arról, hogy a pszichiátriai és idősgondozó intézeteket rejtett kamerákkal és „próbavásárlókkal” vizsgálják. Az ügyről szóló hírek szerint Angliában sok a kiszolgáltatott emberekkel szembeni visszaélés, amelyekre nem nyújtanak megoldást a szokványos ellenőrzési módszerek.
A helyzet hazánkban sem rózsás. Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány – amely a pszichiátria területén történő visszaélések feltárásával foglalkozik – tapasztalatai szerint a gyakran félreeső helyeken, települések külterületén fekvő pszichiátriai intézetek sokszor a visszaélések melegágyai; az ilyen intézetek zárt falai mögé a társadalom még ma sem lát be. A fizikai korlátozások, lekötözések mellett mindennapos a kémiai kényszerzubbony használata, vagyis tudatmódosító, tudattompító szerek alkalmazása, amelyek kényszerű mozdulatlanságra vagy lassúságra ítélik a bentlakókat. Az alapítvány számos esettel találkozott, amikor idős emberek gondnokság alá helyezéséhez személyes vizsgálatuk nélkül állítottak ki róluk pszichiátriai szakvéleményt – ezt azután már nem kérdőjelezi meg senki, így az idős ember gond nélkül a pszichiátriára vitethető, ha „útban van”. Bizonyos esetekben a gondozók nemtörődömsége vagy éppen provokatív, durva magatartása vezet bajhoz.
Ezekre a jelenségekre semmiképpen nem jelent megoldást, ha még több pénzt pumpálunk a pszichiátriai rendszerbe. Sajnos az ápolók képzésében is inkább azt tanítják, hogyan gyógyszerezzék le „szakszerűen” a kezelteket, ahelyett, hogy az oktatásuk arról szólna, hogyan legyenek képesek irányítani ezeket az embereket fizikai vagy kémiai kényszerítés nélkül.
Az alapítvány legfőbb feladata, hogy kivizsgálja és feltárja a pszichiáterek által elkövetett visszaéléseket, és így megvédje az egyéneket és azok emberi jogait ezektől a visszaélésektől. A Magyarországon közel 20 éve működő szervezet számtalan visszaélés feltárásában nyújtott segítő kezet, legutóbb a kiskunhalasi pszichiátriai otthonban történtekkel kapcsolatban, ahol végül bebizonyosodott, hogy az ápoltakkal szemben szexuális erőszak és bántalmazás történt, így az egyik ápoló hat és fél év fegyházbüntetést kapott. Az alapítvány támogat minden olyan módszert, amely hozzájárul ahhoz, hogy a kiszolgáltatott emberek elleni visszaélések megszűnjenek.
Címkék: Emberi Jogok pszichiátria Állampolgári Bizottság Kiskunhalas idősgondozó
Megjelenés ideje: 2013-11-05 12:59:31
Beküldte: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért