Szomorú tragédiáról értesültünk a napokban: múlt hét pénteken a 41 éves A. Áron a Margit híd budai hídfőjénél a villamos alá rúgott egy idős hölgyet, aki a helyszínen belehalt sérüléseibe. Mivel a férfi a hírek szerint pszichiátriai kezelt volt, az ügy kapcsán felerősödtek azok a hangok is, amelyek a 2007-ben bezárt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) újranyitását követelik. De vajon a Lipót újranyitása tényleg megelőzné, hogy mentálisan zavart emberek a környezetükben élőket zaklassák vagy veszélyeztessék? Vagy puszta pénzkidobás lenne?
Jogos-e az a társadalmi elvárás, amely igényt támaszt egy olyan ellátórendszerre, ami gondoskodni tud a mentálisan zavart emberekről és meg tudja előzni az ilyen tragédiákat? Természetesen.
Az OPNI újranyitása elláthatná-e ezt a feladatot? Sajnos úgy tűnik, nem.
Miért?
Manapság egyre több nyilvánosságot kap – de még mindig nem eléggé közismert – az a tény, hogy a pszichiátriai kezelések hatékonysága nagyon messze elmarad attól, amit a társadalom e kezelésektől elvár. A magyar pszichiátria egyik „nagy öregje”, a nemrég elhunyt Dr. Buda Béla így írt erről: „...az agy mélyreható megismerése ellenére nem találják a főbb betegségformák egyértelmű patológiáját [kórtanát]. … Viszont tény, hogy a diagnózisok vitathatók, nem validak [érvényesek], és az idők folyamán szembetűnően és zavaróan idomultak a gyógyszeripari kínálatokhoz.” Úgy tűnik, nem ok nélkül nyilatkozott így Gaszner Péter sem, a korábbi OPNI pszichiáter professzora 2002-ben, a pszichiátria gyógyítási hatásfoka kapcsán: „Nem véletlen, hogy tünetmentességről beszéltem és nem gyógyításról. Gyógyítani azt a betegséget tudjuk, aminek biztosan tudjuk az okát.” A pszichiátriai kezelések nem mérhetőek össze a testi orvoslásban használt kezelések eredményességével.
Emberek lelki, szellemi nehézségeit nem lehet kémiai anyagokkal megoldani. A pszichiátriákon adagolt szerek csupán arra szolgálnak, hogy kémiailag elnyomják a kellemetlen mentális megnyilvánulásokat, ez azonban hosszabb távon nem segít az illetőnek a mentális nehézsége leküzdésében. Nem véletlen, hogy ha a gyógyszerezett páciensek abbahagyják a szer szedését, „visszaesnek”: tüneteik kiújulnak, amire a pszichiáterek rendszerint azt mondják: „nem szedte elég ideig a gyógyszereit”, de valójában arról van szó, hogy ezek a szerek nem állítják helyre az illető mentális egészségét, és csupán addig nyomják el a tüneteket, ameddig szedik őket.
Kényszerkezeléssel talán meg lehet gyógyítani egy fertőzést vagy egy gyulladást, de egy lelki nehézséget aligha lehet eredményesen leküzdeni az illető beleegyezése és együttműködése nélkül. A „kényszergyógykezelés” szó ezért valójában értelmetlen, és csupán szépítő kifejezésként szolgál a kényszerített, de gyógyulást nem hozó gyógyszerezésre.
Zavart elméjű emberek által elkövetett, értelmetlenül erőszakos cselekmények az OPNI működése alatt is éppen annyira előfordultak, mint manapság; legalább ugyanilyen gyakorisággal lehetett találkozni hasonló esetekkel az újságok hasábjain. Az intézet működése nem állta útját az ilyen esetek előfordulásának. Sőt: nem egy esetben éppen az OPNI-ban előzőleg kezelt páciensek követtek el hasonlóan brutális bűntetteket. 1999-ben egy férfit csupán hét végére engedtek haza az OPNI-ból, és szétverte édesanyja fejét.
Az elmúlt egy-két évtized során a világ különböző egészségügyi szakhatóságai sorozatban adtak ki hivatalos figyelmeztetéseket arról, hogy bizonyos pszichiátriai szerek (amelyek jó része Magyarországon is használatos) fokozhatják az erőszakos viselkedés és az öngyilkossági gondolatok kockázatát. Az amerikai gyógyszerügyi hatóság, az FDA kötelezően elrendelte, hogy bizonyos antidepresszánsok dobozán ezt a veszélyt vastag fekete keretben kell feltüntetni – mint a cigarettásdobozok oldalán. Így ezek a szerek éppenséggel fokozhatják a kezelés alatt állók erőszakos késztetéseit, kiszámíthatatlan magatartását – amit éppen elkerülni szeretnénk.
Valamilyen szinten nevezhetjük megoldásnak, ha a zavart elmeállapotú, „skizofrén”, kiszámíthatatlan, a környezetét zaklató vagy veszélyeztető embereket elszállítjuk, hiszen így legalább el vannak különítve a környezetükben élő emberektől. Ezt azonban ne nevezzük szépítően „gyógykezelésnek”, hanem nevezzük annak, ami: elkülönítésnek, elzárásnak. Az ilyenkor alkalmazott pszichiátriai kezelések hosszú távon semmit nem fognak javítani a helyzeten; kikerülésükkor ezek az emberek legtöbbször ott folytatják, ahol abbahagyták.
Nem elhanyagolható tény, hogy A. Áront a sajtóhírek szerint az eset megtörténte előtt egy nappal engedték ki a pszichiátriáról. Ha a pszichiátria még így sem tudta elejét venni a tragédiának, akkor másképp hogyan tudná?
Bármilyen szomorú is ez az eset, muszáj látnunk, hogy az OPNI újranyitása vagy a pszichiátriai rendszer további fejlesztése nem előzné meg a hasonló tragédiákat, mert napjaink pszichiátriai rendszere és kezelései erre nem alkalmasak. Több példa van azonban a világban olyan mentális egészségügyi intézetekre, amelyek tudatmódosító pszichiátriai szerek nélkül, erőszak nélkül, eredményesen tudtak segíteni a mentális nehézségekkel küzdőknek. Az ilyen, valódi segítséget nyújtó módszerek lennének azok, amelyek eredményeik tükrében több támogatást érdemelnének.
**************************** További információ: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány Tel.: 06 1 342 6355 Mobil: 06 70 330 5384 E-mail: pr@cchr.hu
Címkék: pszichiátria gyilkosság kényszerkezelés OPNI
Megjelenés ideje: 2014-08-04 14:44:30
Beküldte: CCHR