Az Országos Kriminológiai Intézet nemrég lezárult kutatása szerint az alkohol és a kábítószer mellett a pszichiátriai szerek is tényezőt jelentenek azokban az esetekben, amikor gyilkosok tudatmódosító szer hatása alatt támadtak embertársaikra. Ez Magyarországon is megerősíti azt a nemzetközileg egyre inkább ismert tényt, hogy a pszichiátriai szerek szedése fokozhatja az erőszakos viselkedés kockázatát. Ezt számos magyar eset is alátámasztotta már.
A Kriminológiai Intézet által nyilvánosságra hozott adatok szerint a többszörös gyilkosságok elkövetőinek fele (a 2010 és 2012 közötti időszakban) a cselekmény elkövetésekor tudatmódosító szer hatása alatt állt, amely többségüknél alkoholt, másoknál pszichiátriai szereket vagy kábítószert jelentett. Az alkoholról és a kábítószerekről eddig is ismert volt, hogy károsan befolyásolják a viselkedést, ám hogy a pszichiátriai szerek is agressziót, kiszámíthatatlan viselkedést okozhatnak, az csak az utóbbi években kezd egyre szélesebb körben napvilágra kerülni. Mára már tucatszám jelentek meg világszerte, szinte minden kontinensen olyan jelentések, amelyekben egészségügyi és gyógyszerészeti hatóságok figyelmeztetnek: a legújabb vizsgálatok szerint számos pszichiátriai szer szedése fokozhatja az erőszakos viselkedés, öngyilkossági késztetés, kiszámíthatatlan magatartás veszélyét.
Erre sajnos számos magyarországi példát láthattunk már az elmúlt években: elég akár a tavaly nyáron elhíresült combinós gyilkosra (aki rögtön a pszichiátriáról kiengedése után gyilkolt), akár a nemrégiben NAV-ellenőröket lekaszaboló pszichiátriai kezeltre gondolnunk, és a hasonló esetek listája sajnos tekintélyesen hosszú.
Éppen ezért különös, hogy a Kriminológiai Intézet arra a következtetésre jutott: megelőzésképpen a pszichiátriai ellátórendszert kell megerősíteni. A pszichiátriai kezelések eddig sem akadályozták meg vagy előzték meg az ilyen esetek megtörténtét, és igazából nem alkalmasak arra, hogy helyreállítsák az emberek szellemi egészségét. Más kérdés, ha egy mentálisan zavart, erőszakkal fenyegetőző embert elzárunk, hogy ne tegyen kárt más emberben, ez azonban rendészeti kérdés, nem orvosi.
Ha valóban segíteni akarunk a mentálisan zavarodott embereknek, a mai pszichiátriai ellátórendszer megerősítése helyett olyan intézményekre lenne szükség, ahol biztonság és nyugalom veszi őket körül, ahol nem háborgatják őket, ahol megfelelően táplálkoznak és eleget alszanak, teljes orvosi kivizsgálásban részesülnek, meghallgatják őket és olyan tevékenységeket végezhetnek, ami javítja önbecsülésüket. Egy ilyen hely sokkal többet tehet ezekért az emberekért, mint napjaink elsősorban kemikáliákra épülő, és csupán a tüneteket elnyomó pszichiátriai kezelései.
További információ:
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány
Tel.: 06 1 342 6355
Mobil: 06 70 330 5384
E-mail: pr@cchr.hu
Web: www.emberijogok.hu
Címkék: tudatmódosító pszichiátriai szerek erőszakos viselkedés hatása
Megjelenés ideje: 2015-03-11 11:47:50
Beküldte: CCHR