Május 3-án emlékeztek meg nemzetközi szinten a sajtószabadságról, melyet az ENSZ 1948-ban az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában fektetett le, mint alapvető emberi jog, annak emlékére, hogy 1991. május 3-án tették közzé a Windhoek Nyilatkozatot, amelyben az afrikai népeknek a független és pluralista sajtóhoz való jogát fogalmazták meg.
A világ számos országában még ma is eltiporják az alapvető emberi jogokat, amelyek valójában mindenkit megilletnek. Alapvető jog a sajtószabadság, mégis Macura Koicsiro, az UNESCO vezérigazgatója szerint az újságírói hivatás gyakorlása sohasem volt veszélyesebb, mint manapság.
A Nemzetközi Újságíró Szövetség (FIJ) adatai szerint 2006-ban 155 újságírót gyilkoltak meg hivatásuk végzése közben, és 2010-es adatok szerint 174 újságíró és médiamunkatárs van jelenleg is fogságban. A bécsi székhelyű Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) nemrég nyilvánosságra hozott jelentése szerint is a 2006-os esztendő volt a legrosszabb év a szakma szempontjából, amikor 100 újságírót gyilkoltak meg világszerte. A különböző szervezetek adatai azért különböznek, mert változó annak megítélése, hogy ki minősül újságírónak, és mit lehet erőszakos halálnak tekinteni. A meggyilkoltak között van Anna Politkovszkaja, a 2006. október 7-én moszkvai lakóházának liftjében meggyilkolt orosz újságírónő és Guillermo Cano kolumbiai újságíró, akit 1987-ben a kolumbiai drogbárókról készült tényfeltáró cikkei miatt öltek meg.
A Fiatalok az Emberi Jogokért Alapítvány e súlyos emberi jogi sértések miatt május 3-án, a Budapest Sport Aréna előtt aláírást gyűjtött, hogy felhívja az emberek figyelmét a szólás- és a sajtószabadságra továbbá, hogy létfontosságú az emberi jogok oktatása a társadalomban, ha egy olyan világot szeretnénk, ahol tiszteletben tartják az emberek jogait. Az egyik járókelő megjegyezte: „Nagyon fontos, hogy Önök itt vannak és felhívják erre a figyelmet, mert ha valaki ezt nem teszi meg az ember csak elsétálna mellette, ahogy én is tettem volna.” Többen fontosnak tartották a sajtószabadság érvényesítését és az emberi jogok oktatását, ezért aláírásukkal hozzá is járultak a petícióhoz.
Ma egy demokratikus világban élünk, ezért a szabad sajtó a demokrácia részeként egy alapvető emberi jog, mely minden embert megillet.
„Az emberi jogokat meg kell valósítani, nem szabad őket idealista álomként kezelni.”- L. Ron Hubbard
<a href="http://www.fiatalokazemberijogokert.hu/">
www.fiatalokazemberijogokert.hu</a>
www.youthforhumanrights.org
Címkék: emberi jog sajtószabadság Fiatalok az Emberi Jogokért Alapítvány
Megjelenés ideje: 2011-05-05 00:04:12
Beküldte: F. Krisztina